Historia Kościoła
Prawdopodobnie w 1480 roku mieszkańcy Wilczy postawili pierwszy drewniany kościół. Podczas wojny trzydziestoletniej świątynia ta spłonęła i w 1657 roku wybudowano nową ku czci Matki Bożej Częstochowskiej. Jak odnotowano w aktach wizytacyjnych z roku 1679 w głównym ołtarzu znajdował się – w pięknie rzeźbionych ramach – obraz Jasnogórskiej Madonny. Ostatnia informacja o tym obrazie zdobiącym kościół w Wilczy pochodzi z 1687 roku. Jakiś czas później obraz został przeniesiony do kościoła parafialnego w Gorzycach, o czym mówi zachowane podanie:
- Matka Boża miała objawić się ks. Janowi Wincentemu Bromboszczowi – gorzyckiemu proboszczowi i oznajmić mu, że z woli Jej Syna wybrała sobie kościół w Gorzycach na swoje nowe mieszkanie. Natomiast św. Mikołaj ma powędrować do Wilczy, by tam stać się patronem wioski i kościoła. Podobne objawienie miała również dziedziczka na Wilczy – baronowa Reiswitz. O zaistniałym zdarzeniu postanowiła poinformować proboszcza gorzyckiego, który w tym samym czasie wysłał swojego kościelnego z listem do Wilczy. Obaj posłowie mieli spotkać się przy studzience w Wielopolu i wy-mienić się listami. Po uzyskaniu odpowiedniej zgody ówczesnego biskupa wrocławskiego, gorzyczanie wyruszyli w pro-cesji do Wilczy, by odprowadzić św. Mikołaja i zabrać ze sobą obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Owa zamiana obrazów musiała nastąpić pomiędzy rokiem 1687 a 1719, ponieważ w aktach wizytacyjnych z 1719 roku jest już mowa o obrazie św. Mikołaja, umieszczonym w głównym ołtarzu.
Trzeci kościół – poprzedni po prawie stu latach istnienia został zdemontowany – wzniesiono z inicjatywy proboszcza pilchowickiego ks. Józefa Wrany w 1755 roku i to on stanowi dzisiejszą dumę mieszkańców Wilczy. Został zbudowany przez cieślę Jakuba Sedlaczka z Gliwic (po jakiś czasie dokonano jego rozbudowy). Pierwotnie w barokowym głównym ołtarzu znajdował się jedynie obraz św. Mikołaja, później zaś na jego szczycie umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
W ołtarzach bocznych, również barokowych, zostały umieszczone wizerunki Matki Bożej Różańcowej oraz Świętej Rodziny.
W kościele jest także obraz wotywny Matki Bożej Frydeckiej, na którym utrwalono jego fundatora Andrzeja Kuźmę z ro-dziną.
Według wizytacji kanonicznych z XVII wieku Wilcza była filią parafii Pilchowice, choć występowała jako „mater adiuncta” czyli „przynależna do macierzy”. Tak określano kościół, który utracił funkcję świątyni parafialnej i został przyłączony do innej, zazwyczaj sąsiedniej parafii, z racji spadku liczby ludności spowodowanej zarazą, działaniami wojennymi lub innymi czynnikami.
W 1920 roku utworzono tu lokalię a 01.08.1925 roku, po wybudowaniu probostwa, samodzielną parafię, której pierwszym proboszczem został mianowany ks. Paweł Staffa.
Najprawdopodobniej właśnie ten obraz przywędrował z Gorzyc do Wilczy. Nosi on tytuł: „Święta rozmowa ze świętym Mikołajem”. Powstał między rokiem 1440 a 1450. Został namalowany na desce przy użyciu farb temperowych. Obecnie jest własnością Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach.